بهترین قالیشویی تهران در خدمت شماست

رفوی فرش

رفوگری فرش کاری بسیار تخصصی است که به ترمیم و بازسازی بخش‌های آسیب‌دیده فرش می‌پردازد. به‌طورکلی ترمیم کردن بخش‌های پوسیده و یا آسیب‌دیده فرش کاری است که به وسیلهیک شخص ماهر انجام می‌شود.

انجام این کار یک هنر است چرا که تجربه و مهارت خاصی می‌خواهد. خوب است بدانید که این کار هم برای فرش‌های ماشینی و هم برای فرش‌های دستبافت قابل‌انجام است، اما طبیعی است که قیمت رفوی فرش دستبافت بیشتر از فرش‌های ماشینی باشد.

 

رفوی فرش

 

فرش‌های دستبافت جزو وسیله‌های نفیسی هستند که با گذشت زمان ارزششان بیشتر می‌شود. بنابراین بسیار طبیعی است که به دلیل نگهداری از آن ها در بلندمدت برخی نواقص بر رویشان ایجاد شود. قطعا می‌دانید که هزینه خرید فرش دستبافت جدید چقدر بالا است. بنابراین شما می‌توانید به‌جای خرید فرش جدید نسبت‌به رفوگری فرش دستبافت خودتان اقدام کنید.

یکی از مسائلی که می‌تواند چهره خانه‌ی شما را زشت و نازیبا کند کهنه و پوسیده شدن فرش می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای زیبا نگه‌داشتن دکوراسیون خانه خودتان درصورتی‌که فرش‌های شما دچار مشکلاتی مانند سوختگی و یا پوسیدگی شده‌است، نسبت‌به رفوی آن اقدام کنید. به این صورت می‌توانید با هزینه بسیار کمتری نسبت‌به خرید فرش نو چهره خانه خودتان را شیک و زیبا کنید.

 

رفوگری فرش شامل چه مواردی می شود

 

 • بید زدگی:این مشکل معمولا برای فرش‌هایی به وجود می‌ آید که در یک فضای بسته و بدون هیچ‌گونه هوایی قرار می ‌گیرند. بنابراین برای فرش‌هایی که در خانه استفاده می‌ کنید هیچ‌گاه بید زدگی به وجود نخواهد آمد. توصیه می ‌کنیم در صورت نگهداری از هر گونه فرش در فضای بسته هرچند وقتیک‌بار آن را بیرون بیاورید تا دچار بید زدگی نشوند.
 • پوسیدگی: وجود رطوبت و یا خیسی در فرش باعث پوسیدگی آن می ‌شود. بنابراین باید دقت داشته باشید تا در صورت ریختن هرگونه مایع بر روی فرش در سریع‌ترین زمان ممکن آن را خشک کنید.
 • ساییدگی: این مشکل معمولا در اثر استفاده طولانی ‌مدت به وجود می ‌آید که باعث ساییده شدن پرزهای فرش می ‌شود و با رفوگری فرش قابل ترمیم است.
 • پارگی: این‌مورد بسیار کم اتفاق می ‌افتد اما مواردی وجود دارد که به دلیل جابه جایی و یا برخی اشتباهات پارگی صورت بگیرد.
 • سوختگی: درصورتی‌که فرش شما به واسطه زغال، سیگار، قابلمه داغ و یا اتو سوخته باشد می‌توانید نسبت بهرفوی فرش اقدام نمایید.
 • خراب شدن ریشه‌ها: این‌موردیکی از متداول‌ترین مشکلاتی است که معمولا برای فرش‌ها اتفاق می‌افتد. درصورتی‌که ریشه‌های فرش شما دچار فرسودگی و یا پارگی شده باشد، جای هیچ نگرانی وجود ندارد چرا که قابل ترمیم است.
 • وجود لکه و رنگ: چنانچه بر روی فرش شما هرگونه لکه‌ای مانند جوهر، رنگ و یا مواد غذایی ایجادشود باید نسبت‌به از بین بردن آن اقدام نمایید.
 • پارگی شیرازه: این‌مورد نیزیکی از رایج‌ترین مشکلات برای رفوگری فرش است. معمولادر اثر استفاده طولانی ‌مدت پارگی و یا فرسوده شدن شیرازه فرش به وجود می ‌آید.

 

چه عواملی می‌توانند در هزینه رفو فرش تأثیرگذار باشد

 

قبل‌از هر چیز باید بدانید که رفوی فرش ماشینی با فرش دستبافت بسیار متفاوت است. رفوی فرش‌های ماشینی توسط دستگاه انجام می‌شود اما رفوی فرش‌های دستباف را شخصی ماهر و باتجربه باید انجام دهد. به‌همین دلیل است که انجام این کار برای فرش‌های دستبافت هزینه بیشتری در مقابل فرش‌های ماشینی دارد.

به‌طورکلی عواملی مانند بید زدگی، سوختگی، فرسودگی، پاره شدگی، وجود لکه و رنگ، خراب شدن ریشه‌ها و پارگی شیرازه فرش قابل ترمیم است، اما بسته به نوع آسیب‌دیدگی و میزان آن هزینه رفوگری فرش فرق می‌کند.

هرچه میزان آسیب‌دیدگی بیشتر باشد در مقابل هزینه آن‌هم بیشتر می‌شود، چراکه باید برای این دسته از فرش‌ها زمان بیشتریجهت ترمیم گذاشت و همچنین کار هم سخت‌تر خواهد بود.توصیه می‌کنیم جهت مشاهده هر کدام از مشکلاتی که گفته شد، سریعاجهت رفو اقدام نمایید. چراکه هر چه انجام این کار را به تعویق بیندازید میزان آسیب دیدگی بیشتر خواهد شد و درنتیجه هزینه‌ای که باید پرداخت کنید هم بیشتر می‌شود.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت‌به رفوگری فرش خود اقدام نمایید تا متحمل هزینه های بیشتری نشوید.خوب است بدانید که برای رفوی فرش چه کارهایی می‌تواند انجام شود، خدماتی که برای این کار انجام می‌شود عبارتند از:

 • رنگ برداری
 • ترمیم ریشه
 • مرمت پوسیدگی
 • ترمیم تکه‌های سابیده و آسیب‌دیده‌ فرش پوست و چرم
 • مرمت سوختگی در اثر سوختن با زغال، اتو، سیگار و غیره

 

چه زمانی نیاز به رفوگری فرش می‌ باشد

 

قبل‌ از آن که در رابطه با زمان‌هایی که نیاز به رفوی فرش می‌باشد صحبت کنیم، بهتر است در رابطه با رفو کردن تعریف دقیقی به شما ارائه دهیم. در قسمت قبلی گفتیم که ترمیم بخش‌های آسیب‌دیده فرش را رفو می‌نامند، اما ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که چه آسیب‌دیدگی‌هایی شامل رفو می‌باشد؟

اگر فرش شما سوخته و یا پاره شده‌است می‌توانید نسبت‌به ترمیم آن اقدام کنید. همچنین در صورت استفاده طولانی‌مدت از فرش و یا قرار دادن آن در جلوی نور مستقیم آفتاب امکان فرسودگی وجود دارد که شما می‌توانید به وسیله رفو آن را ترمیم و بهسازی کنید.

مواردی هم وجود دارد که ممکن است فرش شما دچار بید زدگی شده باشد. در صورت مشاهده چنین مشکلی هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد چرا که شما می‌توانید به وسیله رفوگری فرش خودتان را مانند روز اولش نو و تازه کنید.

 


کلیه حقوق محفوظ و متعلق به قالیشویی همشهری ایرانیان است.
انصراف
مرکز تماس قالیشویی همشهری ایرانیان
تلفن قالیشویی همشهری ایرانیان